Borboleta v Tasmánii

Borboleta v Tasmánii

Austrálčania tvrdia, že najkrajším a najvhodnejším obdobím na návštevu Tasmánie je leto. Obyvateľov Tasmánie tzv. “Tassies” považujú za dedinčanov a myslia si, že letná obloha je najkrajšia v období požiarov. Deväť dní, osem nocí, dve baby, dvaja chalani, jedno auto, dva stany, nespútaná príroda, premenlivé počasie a veľké očakávania. Týchto pár slov by mohlo charakterizovať náš výlet do Tasmánie začiatkom roku 2007.

Po búrlivých novoročných oslavách a neutíchajúcom zhone v robote sme všetci potrebovali dovolenku ako soľ. Ešte v decembri sme si naplánovali trasu a zabezpečili všetko potrebné. Letenky, rezervovanie auta a hlavne dovolenku. Jediné čo sa nám nepodarilo vybaviť bolo počasie. Koncom novembra totiž začali ničivé požiare. Nielen v štáte Viktória, ale aj v Tasmánii, ktorá bola našou destináciou.

 

Tasmánia, kedysi nazývaná Van Diemen’s Land, vo mne vyvolávala pocit neznáma a tajomna. Bývala trestanecká kolónia, ktorá ukrýva hrôzostrašné tajomstvá. História Tasmánie predstavuje najtragickejšiu etapu krajiny. Jediný ostrovný štát Austrálie, ktorý sa od pevniny oddelil pred 12 000 rokmi. Do dnešných čias zostala takmer nedotknutá ľudským osídlením. Chránená ako Tasmanian Wilderness World Heritage Area. Veľká časť tohto prírodného dedičstva ešte stále nie je preskúmaná. Jedno z mála území, kde môžete dýchať najčistejší vzduch na svete. Má viac ako 2000 kilometrov turistických chodníkov svetového štandardu. Domov Tasmánskeho diabla, ale aj Tasmánskeho tigra, ktorý vyhynul pred pár rokmi. Alebo žeby ešte stále žil na neprebádanom území ostrova?

 

Niektoré z najdrsnejších a scénických tratí na svete nájdete práve v Tasmánii. Mnohí ju považujú za malý Nový Zéland. Ak ste sa aj vy rozhodli kempovať v Tasmánii alebo kdekoľvek v Austrálii určite budete potrebovať: pevnú turistickú obuv, stan, spací vak, teplé oblečenie, baterku, nôž, zápalky, krém na opaľovanie, slnečné okuliare, pršiplášť, mapu, chladiacu tašku a dobrú náladu. Určite nebudete potrebovať mobilný telefón, lebo signál chytíte len vo väčších mestách. Tasmánčania, ktorých poznám osobne mi tvrdili, že strava je v Tasmánii veľmi lacná. Omyl. Ceny v supermarketoch sú rovnaké ako v Sydney. Ceny v miestnych obchodoch po celej krajine sú omnoho vyššie. Auto sme si rezervovali prostredníctvom internetu. Mali sme letenku, auto zabezpečené, ale nemali sme ubytovanie. Čo v konečnom dôsledku vôbec nevadilo.